Menu
Viera a svedectvá

Novoročné predsavzatia nefungujú! Toto vás môže zmeniť.

,,Novoročné predsavzatia nefungujú! 50 % z tých, ktorí si dávajú predsavzatia, zlyhajú do konca januára a 9 z 10 sa vzdajú do marca! Takže miesto predsavzatí si určte Jedno Slovo pre rok… ale buďte opatrní! Môže vás to zmeniť.“

Týmito slovami začína plán čítania sv. písma a zamyslení v (mnou už spomínanej) aplikácii YouVersion. Jedno slovo. Prečo iba jedno? Lebo Bohu to stačí na to, aby začal konať veci v Tvojom živote. Možno si myslíš, že Boh k tebe nehovorí, že ho nepočuješ. Aj preto je skvelé upriamiť svoju pozornosť ,,len“ na jedno slovo, cez ktoré ti Boh zjaví viac, než si dokážeš predstaviť.

Tento plán som objavila pred troma rokmi. Podľa odporúčaní a tipov som sa snažila počúvať Jeho hlas vo mne, snažila som sa mať otvorené srdce aj oči a… to jedno slovo sa jednoducho objavilo. Niekedy až neuveriteľne viditeľným spôsobom. Hoci som mala pochybnosti (vrátane tohto roka) o tom, či som si ho sama nevymyslela, pustila som sa do skúmania, čo mi Boh chce povedať. Aj keby to vzniklo len v mojej hlave, On by si to použil aj tak.

Trpezlivosť

rok 2018. Moje prvé slovo. Pamätám si, ako som v duchu prevrátila oči, lebo som vedela, že Niekto trafil do čierneho. V dnešnom svete máme tendenciu chcieť získať všetko hneď. Dobre, ja mám tú tendenciu. Hlavne čo sa týka ,,vecí“, po ktorých túžim. No veď hej, aj počkám, ale, Bože, ešte dlho? Tak som mala celý rok pred sebou kamienok, o ktorý som zakopávala. Vtedy som končila bakalára, takže príležitosť budovať vo svojom srdci čnosť trpezlivosti nebola len v duchovnej rovine, ale aj v tej každodennej študijnej, pracovnej. Aj keď som tajne dúfala, že do konca budem macher, nestalo sa tak. No veľa ma to naučilo a to slovo mám v srdci vryté dodnes; každý deň sa učím byť trpezlivá nanovo.

Autor: Karolína Smolinková // @k.line_photography

Hviezda

rok 2019. To bolo ďalšie slovo. Spolu s ním sa celkovo tento rok začínal niesť v žltej farbe a v radostnom duchu. Žiariť. To chcel odo mňa Boh. Bol to práve On, kto ma pred pár rokmi naučil usmievať sa, smiať sa a radovať sa z maličkostí. A v tento rok mi to pripomenul. Bol to skvelý rok plný zážitkov. Vau, až teraz, keď vám toto píšem, som si uvedomila, aký bohatý bol ten rok. Ako mi Boh dával dôvody a príležitosti na to, aby som žiarila. Stala som sa dvojnásobnou krstnou mamkou. Začala som viac fotiť, ,,zákazky“ začali pribúdať a práve v tento rok prišiel čas aj na to, aby som si nechala spraviť vizitku a svoj fotografický Instaprofil (malý krok pre svet, veľký pre mňa). V tomto roku som sa prvý raz zapojila do výzvy DobyTatry a získala svoju prvú medailu! Zažila som skvelý a nezabudnuteľný čas s augustiniánmi na púti aj na Letnej akadémii mladých. Nahrávala som CD s drahou priateľkou Dominikou Gurbaľovou a zažila mnoho krásnych chvíľ s priateľmi aj rodinou. Dôvody na radosť sa odvtedy snažím hľadať v každom dni.

Autor: Karolína Smolinková // @k.line_photography

Prísľub

rok 2020. S prijatím tohto slova som mala mimoriadny problém. Za posledné veľmi krásne roky (po mojom vnútornom obrátení) som od Boha dostala mnoho prisľúbení, ktoré sa aj naplnili, no (ešte) nie všetky. (Mimochodom, zase sme pri trpezlivosti.) Tým, že moje očakávania sa nenaplnili (aj kvôli rôznym okolnostiam), som zažívala veľakrát sklamanie. Prišla som do bodu, kedy som sa začala báť niečo očakávať. Začala som o Božích prísľuboch pochybovať. A vtedy prišlo toto slovo. Pán mi dal také špeciálne potvrdenie, že som to musela prijať, či som chcela, či nie. V aplikácii Biblie som v tom čase náhodou (pozn. Náhoda je len ďalšie meno Boha) plán s názvom Promises for Your Everyday Life. Denný plán čítania na celý rok, ktorý mal na úvodnom obrázku moje najobľúbenejšie kvety – tulipány! Väčšie uistenie mi poslať nemohol. Počas roka nastalo niekoľko prípadov. Sprevádzali ma prísľuby,…

  • ktoré mi Boh pripomenul, upresnil, oživil,
  • ktoré mi vyplnil
  • ktoré sa (zatiaľ) nestali skutočnosťou,
  • o ktorých sa mi ani nesnívalo a už sa skutočnosťou stali.
Autor: Karolína Smolinková // @k.line_photography
Prekonané očakávania

Hoci tento rok nebol pre nikoho jednoduchý, bol pre mňa jednoducho nezabudnuteľný. Úspešne som skončila školu, našla si prácu, akú som chcela, naplno som sa venovala profesionálnemu foteniu, pochodila som toľko (nových) miest, hôr, spoznala som (mimoriadne!) úžasných ľudí a zažila som toľko neopísateľných momentov, ktoré mi dodnes pri spomienke na ne zdvíhajú kútiky úst.

Je v poriadku, ak ťa Boh necháva čakať. Sama to takto vždy nevidím, ale je to tak. Počas tohto roka mi plnil sny, o ktorých som ani nevedela, ktoré by sa niekomu zdali banálne a nedôležité. No pre Neho sú dôležité. Rovnako ako všetko, čo si nosím v srdci. Lebo ja aj Ty sme pre neho dôležití!

V každom prípade, Boh vždy prekoná naše očakávania. Hoci sa niekedy bojím očakávať…

Učil ma pozerať sa na to inak. A učí ma ďalej.

Som veľmi vďačná za tento rok. Viac ako sa dá opísať.

Nepopísaný list

Autor: Karolína Smolinková // @k.line_photography

rok 2021. Tento list zatiaľ nechám nepopísaný. Zatiaľ vám neprezradím, aké slovo som dostala na tento rok. Tiež som mala problém prijať ho. No s odvahou a dôverou idem do toho. Chcem mať na neho Boží pohľad, nie ten ľudský. Aby som nechala Bohu priestor budovať a prekvapiť ma. A verím, že takto o rok sa s vami budem môcť podeliť o neobyčajné svedectvo toho najväčšieho, čo nám Pán ponúka. 😉

Aké slovo dáva Boh na srdce Tebe?

AUTOR: Karolína Smolinková // @k.a.r.l.i.c.k.a , @k.line_photography

Ďalšie svedectvo si môžete prečítať tu.

No Comments

    Leave a Reply