Menu
Poľsko

3 tipy – Čo navštíviť s deťmi vo Varšave?

Cestovanie s deťmi vie byť veľká zábava, chce to však dobrý plán a veľa trpezlivosti. My sme to riskli a vzali deti na niekoľko dní a dokonca bez auta – niekoľkými dopravnými prostriedkami do iného štátu. Pre niekoho možno nočná mora, ale my aj deti sme si to naplno užili a po návrate domov sme sa do sýta vyspali.

 Pár stručných informácii o Varšave:

  • je to hlavné a najväčšie mesto Poľska
  • nachádza sa tam až 8 UNESCO pamiatok
  • tečie cez ňu rieka Visla
  • počas Druhej svetovej vojny bola zbombardovaná a aj dnes tam môžeme vidieť následky
  • je pomerne mladé moderné mesto, keďže po bombardovaní bolo celé prestavané
  • v tomto ťažkom čase je tam mnoho Ukrajincov
Sleduj nás na Youtube

ODOBERAJTE NÁŠ KANÁL NA YOUTUBE

Podporiť nás môžeš odberom 🔔 pekným komentárom 💬 či lajkom. 👍

🚌 🚇 Doprava po Varšave 🚆 🚕

Vašava ma veľa možností ako sa prepravovať po meste. Môžete si vybrať ako ju spoznáte, či spoza okien vlaku, metra, električky, autobusu alebo taxíka. Je tam naozaj všetko. Možno aj lode. My sme ako hlavnú dopravu využívali električky, ale boli sme sa previezť pár staníc aj metrom.

Všetky potrebné lístky sme si zakúpili v automatoch, ktoré su priamo buď v dopravnom prostriedku alebo sú neďaleko zastávok – do metra sa lístky kupujú pred turniketmi. Najčastejšie sme využívali 20 minútové lístky, ktoré nám pre našu potrebu bohato stačili. Lístky sme si kupovali len pre nás dvoch, keďže deti do 7 rokov tam majú prepravu bezplatnú.

🍲 Ako sme sa stravovali a koľko nás to stálo ? 💰

Cestovanie s deťmi si vyžaduje aj prípravu toho, čo sa bude každý deň jesť . My sme  mali v tomto prípade veľkú výhodu, keďže sme mali na ubytovaní všetko potrebné od mikrovlnky až  po varnú dosku. Raňajky a večere sme absolvovali na ubytovaní. Potraviny sme kupovali v obchodnom reťazci Biedronka – je to taký mix Lidlu a Billy. Keďže je v Poľsku iná daň na potraviny boli omnoho lacnejšie. Najlepšia Poľská vychytávka je pre nás 200 gramová Ovocná kapsička pre deti za 0,63€. Na večeru sme si varili cestoviny a ráno sme si vždy zbalili nejaké maškrtky a ovocie do Zip-lock sáčkov. Obed sme riešili v reštaurácii alebo improvizovane na ulici.

Cestovanie s deťmi nie je jednoduchá úloha a preto sme mali celý výlet rozdelený takto:

Deň prvý - Cesta z Letiska do Varšavy + Ubytovanie

Vyrážali sme z Letiska Košice so spoločnosťou Ryanair o 14:40 a o 15:50 sme už boli na Letisku Warsaw Modlin Airport, kde sme sa presunuli autobusom na vlakovú stanicu a odtiaľ vlakom do Varšavy, priamo do centra mesta. Vystúpili sme na zastávke Warszawa Centralna a pokračovali sme na ubytovanie.

Vo Varšave je na výber veľké množstvo ubytovania, či už hľadáte na Bookingu alebo Airbnb. My sme si zvolili Booking, pretože to bolo pre nás v tom čase najvýhodnejšie. Ubytovali sme sa priamo v Centre mesta neďaleko typickej ikony Varšavy – Paláca kultúry a vedy. Oslovilo nás toto milé ubytovanie. – LINK  / konkrétne Studio Apartment with Balcony and with City View – Zgoda 13 /
Mali sme tam všetko potrebné. Detaily ubytovania si môžete pozrieť v našom Varšavskom Vlogu. Cena ubytovania bola odhadovaná na nejakých 186€, ale kedže sa svet za ten čas zbláznil a kurz sa každú chvíľu menil, tak sme do poslednej chvíle nevedeli, koľko nás to vlastne bude stáť. Zastavili sme sa na finálnej sume 826,20 PLN v prepočte 174,67€

Deň druhý - ZOO Warszawa

Zobudili sme sa sa do nádherného dňa a preto sme sa rozhodli s deťmi navštíviť ZOO. Samozrejme, že sme mali naplánované aj iné miesta, ktoré by sme navštívili v prípade zlého počasia, avšak ZOO bola jasná voľba. Dali sme si rýchle raňajky a vyrazili sme na celodenné dobrodružstvo. Električkou sme sa zviezli 4 zastávky za most ponad Vislu a trochu sme mali chuť si ísť radšej porelaxovať pri rieke.

Vstupné sa tam delilo na sezónne: teda Apríl – September a mimo sezónne: Október – Marec. Naša rodinná vstupenka nás stála 51 PLN, čo je v prepočte cca. 10,92€. Aktuálny cenník, otváracie hodiny a iné info si môžete pozrieť na tejto stránke. https://zoo.waw.pl/

Zoo bola naozaj priestranná a videli sme tam aj zvieratá, ktoré sme zatiaľ inde nevideli ako napr. Morského koníka. Peter ním bol očarený a dokázal sa na neho pozerať riadne dlho, až sa pri ňom vytvoril rad 😅. V Zoo nechýbali zvieratá ako žirafy, slony, hrochy, ľadové medvede a iné

Deň Tretí - Centrum Nauki Kopernik - Copernicus Science Centre

Pri príprave nášho dobrodružstva vo Varšave sme hľadali aj nejakú zaujimavú aktivitu nielen pre naše deti, ale aj pre nás. A toto centrum spĺňalo naše predstavy. Na prepážke pri kúpe vstupeniek nás upozornili, že prejsť celý komplex trvá aj 3 hodiny! My sme to dali za 3 hodiny a 32 minút a to sme nestihli vidieť všetko.

Ich oficiálna stránka – https://www.kopernik.org.pl/ Vstupné nás stálo 99 PLN v prepočte 21,20€. Vstupné sme zaplatili za 2 dospelé osoby a Ellu. Deti do dvoch rokov majú vstup Zdarma.

Po vstupe do centra nás hneď prekvapila jeho rozloha a čo všetko tam môžeme vidieť a ohmatať. Pre nás a naše deti to bol raj. Konečne sme nemuseli deti upozorňovať: “Toto nesmieš!” alebo “Toto nechytaj!”. V centre sa nachádza aj Planetárium, ktoré sme nenavštívili, pretože je určené pre staršie deti ako tie naše.

Prekvapením pre nás bola tzv. Detská zóna, ktorá sa otvárala v hodinových intervaloch. Tá bola pre deti najväčším zážitkom. Vošli sme tam o 11:00 a na celú zónu sme mali 45 minút, aby sa stihli prestriedať aj iné deti – bola tam obmedzená kapacita na 50 osôb. V tejto zóne boli preliezky, hlavolamy a hlavne vodný svet, kde sa dalo hrať s guličkami. Viete si predstaviť radosť detí, ktoré sa čapú vo vode a sú mokré od hlavy až po päty? – my áno. Preto si na cestovanie s deťmi vždy berieme náhradné oblečenie no v tomto prípade sme ho nemali 😀 V centre však bolo dostatočne teplo, aby rýchlo vyschli.

Pre deti, ale aj dospelých sa ďalej v centre nachádzali aj hlavolamy, ktoré bolo potrebné riešiť na obrazovkách. Všetky hádanky boli dostupné ako v Poľskom, tak Anglickom, či po novom aj v Ukrajinskom jazyku. Na spustenie týchto vecičiek boli potrebné biele karty, ktoré sa povaľovali na vyhradených miestach. Bolo to však mätúce, pretože na obrazovke stálo: “Insert your ticket” a my sme tam márne strkali vstupenky 😀

Deň Štvrtý Túlačky po meste + Palác kultúry a vedy

V tento deň sme si vyrazili do starej časti Varšavy – Stare Miasto. Je tam maličké námestie plné farebných domčekov a jeho okolie lemujú tehlové hradby, po ktorých sa môžete poprechádzať. Nájdete tu aj obchodíky, ktoré ponúkajú gofry a zmrzlinu a reštaurácie, kde ponúkajú tradičnú poľskú dobrotu – Pierogy. Uličky starého mesta nás napokon doviedli ku brehu Visly, kde bola veľká fontána a pekný priestor na relax, akurát tam chlapi stavali nejaké pódium.

Zo starého mesta sme sa vrátili späť do centra všetkého diania a išli si pozrieť Varšavskú ikonu – Palác vedy a kultúry. Táto budova je kontroverzná, kvôli svojmu socialistickému pôvodu a vo Varšave nájdete ľudí, ktorí by hlasovali za zbúranie. V tejto budove nájdete rôzne veci ako kino, či poštu. My sme sa prišli pozrieť na samý vrch – na vyhliadku. Lístky sme opäť kupovali iba tri – deti do 2 rokov majú väčšinou všade vstup zdarma. Výstup hore nás stál 40PLN v prepočte cca 8,51€. Hore na 30-te poschodie sa dostanete výťahom. Je tam aj kaviareň, v ktorej si môžete kúpiť občerstvenie. Na oknách sú mreže, ale veža má dostatočne veľa okien a dostatočne široké chodby, aby vám nevadilo, že je tam s vami viac ľudí. Na schodoch sú dokonca aj lehátka, kde si môžete urobiť príjemný relax s výhľadom na Varšavu.

Deň Piaty - Cesta domov 🚄 ✈️ 🏠

Ráno sme si privstali, poupratovali sme izbu, zbalili posledné veci, hodili do seba rýchle raňajky a vyrazili na vlakovú stanicu. Dali sme si kávičku a nasadli na vlak smer letisko. Prileteli sme do Košíc, kde sme počkali na náš odvoz a plní zážitkov sme sa vrátili bezpečne domov. Cena spiatočných Leteniek bola 63,92€.

Majte krásny deň priatelia. Ďakujeme za vašu podporu Peter&Evka

No Comments

    Leave a Reply